Ubývá dlužníků, ale přibývá lidí, kteří mají na svém kontě více než dvě exekuce. V průměru jsou to 4,5 exekuce na hlavu. Alarmující je fakt, že dle statistik si téměř 1,3 mil. lidí půjčilo minulý rok na dárky k Vánocům…Z průzkumu také vyplývá, že si kupodivu na Vánoce půjčuje i velký podíl těch, kteří mají osobní zkušenost s exekučním řízením. „Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří nyní čelí exekuci, často i mnohačetné. V této souvislosti jsme zaznamenali dokonce osoby, proti kterým bylo nebo je vedeno více než deset exekucí! Místo toho, aby nejdříve splatili své současné dluhy, si berou další. Tím své trable ovšem ještě prohloubí,“ uvedla Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory.

Je evidentní, že jsou tito lidé v dluhové pasti, a to nejen z důvodu absence jakékoli aktivity situaci změnit z jejich strany, ale i díky přístupům exekutorských úřadů a exekučního řádu. Ten však v minulém roce zaznamenal určité změny (novela), která má dlužníkům pomoci.

Jedna z hlavním změn se týká ochrany společného jmění manželů. Znamená to, že pokud je Váš partner zadlužen exekucemi bez Vašeho zavinění či přičinění, Vás se to sice dotkne, ale nemůžete přijít o vše. Možná dobrá zpráva na závěr. Nicméně po kauzách  Vávra a spol uvidíme, jak se k celé situaci budou stavět samotní exekutoři. Je skvělé, že aktuálně vám již nemohou zabavit postel, ledničku a např. hračky…..