Věnujte pozornost této zprávě

Koupili jste si v uplynulých letech nový byt v novostavbě rodinného domu a na finančním úřadě Vám řekli, že jste osvobozeni od daně z nabytí (dříve daň z převodu?). Určitě to byla příjemná informace, která vám ušetřila mnohdy i více než sto tisíc. Osvobození této jednotky se totiž odvíjelo od Předpisu č. 340/2013 Sb., opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, hlava III., které říká, že osvobozeny od daně z nabytí jsou (mimo jiné) nové bytové jednotky v novostavbách bytových domů předaných prvním převodem (rozuměj prodané prvnímu uživateli) do 5ti let od kolaudace.

Začali jste platit hypotéku a žili si vesele v novém domově dál.

Jaké však bylo vaše překvapení, když Vám z příslušného finančního úřadu přišlo rozhdnutí (i po několika letech), že Váš byt od daně z nabytí osvobozen nebyl, že se jednalo o chybné posouzení úřadníka a vy máte doplatit nejen daň z nabytí, ale i úroky z prodlení (za 2 roky už je to několik desítek tisíc)....

A co se vlastně stalo? Zkrátka úředník udělal chybu. Neuvědomil si totiž, že existuje ještě stavební zákon, který říká, že jednotka v rodinném domě není to samé jako jednotka v bytovém domě a naši senátoři jaksi na jednotku v rodinném domě zapomněli. A protože na ní zapomněli, není možné na ni uplatňovat osvobození od daně z nabytí. Za chyby se platí. V tomto případě však určitě neplatí ti, co tento nesmysl způsobili...

Zdá se Vám to neuvěřitelné a nespravedlivé? Je to tak. Bohužel finanční úřad má právo, jakmile zjistí své pochybení, okamžitě sjednat nápravu, a to i s úroky z prodlení po celou dobu neuhrazení od doby splatnosti. 

Vyhnete se placení? Ne, bohužel nevyhnete. Pochybujeme, že naši zákonodárci mají takové uvědomění, aby chybu co nejdříve napravili, a to zpětně (ono to totiž nemá logiku, proč by jednotka v bytovém domě osvobozena být měla a jednotka v rodinném domě nikoli), takže Vás povinnost zaplatit nemine. 

Jediné, co Vám můžeme poradit, je obrátit se na příslušný finanční úřad s písemnou žádostí o prominutí úroků z prodlení z důvodu jejich vlastního pochybení. Výsledek nikdo nezaručí, ale na druhou stranu za zkoušku nic nedáte a můžete ušetřit dost peněz. 

 

A nevíte-li si s touto situací rady, zavolejte či napište. S žádostí Vám rádi pomůžeme.