Ještě před půl rokem, možná i dříve, bylo patrné, že úrokové sazby z hypoték jsou v podstatě na historických minimech a nevěřili jsme, že by mohly jít ještě níž (1,79 %). Je však pravděpodobně jen otázkou času, kdy hypotečí bublina uděla „puff“. V současné době je velmi výhodné, zafixovat úrokovou sazbu v případě čerpání hypotéky na 7 – 10 let (i za cenu trochu vyšší sazby se totiž dlouhodobá fixace vyplatí).
Úroky na spořících účtech jsou již minimální a nelze u nich hovořit o jakémkoli zhodnocení. Banky v podstatě „nemají z čeho žít“. Lidé hledají alternativní možnosti úspor a odklánějí se od tradičních nástrojů spoření (snad vyjma stavebního spoření, které se stále ještě těší určité oblibě).
V souvislosti s rozhodnutí Evropské centrální banky poslat sazby do ještě hlubšího mínusu roste pravděpodobnost zavedení záporných úrokových sazeb! i v České republice. A tedy vytvořit uričtý tlak na ještě větší poptávku na realitním trhu, než je tomu nyní.
Kupující budou jásat, prodávající asi skřípat zuby, neboť jejich finanční prostředky bude snad lepší okamžitě investovat do jiné komody, než je ponechat bankovním ústavům.
Jednou však tato „euforie“ musí skončit a úrokové sazby začnou stoupat nahoru. Je dobré si tuto skutečnost uvědomit.